Sr1815 over South Fork Mountain Cree
Fair Condition85 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 100 Ft. E. Jct. Sr1818 |
| Carries | Sr1815 |
| Crosses | South Fork Mountain Cree |
| Coordinates | 35.60728, -81.06421 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 139.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350155 |