Us421n over Tick Creek
Fair Condition59 years old6,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.1 Mi. N. Jct. Sr2227 |
| Carries | Us421n |
| Crosses | Tick Creek |
| Coordinates | 35.66031, -79.40083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.7 ft (36.8 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 430.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,500 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370004 |