Sr2170 over Meadows Creek
Good Condition17 years old440 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.4 Mi. S. Jct. Sr2110 |
| Carries | Sr2170 |
| Crosses | Meadows Creek |
| Coordinates | 35.69105, -79.37213 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 326 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 440 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370142 |