Sr2120 over Tick Creek
Fair Condition75 years old230 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.9 Mi. N. Jct. Us421 |
| Carries | Sr2120 |
| Crosses | Tick Creek |
| Coordinates | 35.66591, -79.38516 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.7 ft (42.9 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 261.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370175 |