Sr1916 over Gulf Creek
Fair Condition78 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 1.0 Mi. N. Jct. Nc42 |
| Carries | Sr1916 |
| Crosses | Gulf Creek |
| Coordinates | 35.56552, -79.02659 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.8 ft (22.8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 193.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370009 |