Nc42 over Cape Fear River
Fair Condition39 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 1.2 Mi. W. Jct. Sr1916 |
| Carries | Nc42 |
| Crosses | Cape Fear River |
| Coordinates | 35.54896, -79.02464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 542.0 ft (165.2 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 1536.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370031 |