Nc42 over Norfolk Southern Rr
Fair Condition47 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.7 Mi. W. Jct. Sr1915 |
| Carries | Nc42 |
| Crosses | Norfolk Southern Rr |
| Coordinates | 35.56590, -78.97385 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.8 ft (55.1 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 633.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370044 |