Sr2306 over Indian Creek
Good Condition34 years old640 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.4 Mi. S. Jct. Sr2140 |
| Carries | Sr2306 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 35.53831, -79.33538 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.7 ft (42.9 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 429 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370201 |