Sr1717 over Herndon Creek
Fair Condition49 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 2.5 Mi. E. Jct. Us15/501 |
| Carries | Sr1717 |
| Crosses | Herndon Creek |
| Coordinates | 35.81672, -79.04082 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 559.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370060 |