Sr1008 over Jordan Lake
Good Condition50 years old7,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.4 Mi. N. Jct. Sr1752 |
| Carries | Sr1008 |
| Crosses | Jordan Lake |
| Coordinates | 35.79451, -79.01089 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 449.8 ft (137.1 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 1576.7 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,600 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370052 |