Sr1539 over Collins Creek
Fair Condition71 years old640 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.1 Mi. W. Jct. Sr1544 |
| Carries | Sr1539 |
| Crosses | Collins Creek |
| Coordinates | 35.85412, -79.23120 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.7 ft (30.4 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 225.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370089 |