Sr1545 over Haw River
Fair Condition37 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 1.1 Mi. N. Jct. Sr1520 |
| Carries | Sr1545 |
| Crosses | Haw River |
| Coordinates | 35.83311, -79.21939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 434.7 ft (132.5 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 1073.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370091 |