Sr1525( River Rd.) over Ferrells Creek
Good Condition18 years old600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 2.0 Mi. S. Jct. Sr1545 |
| Carries | Sr1525( River Rd.) |
| Crosses | Ferrells Creek |
| Coordinates | 35.82660, -79.19128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.7 ft (43.8 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 459.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370088 |