Sr1520 over Dry Creek
Good Condition2 years old650 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 1.5 Mi. S. Jct. Sr1545 |
| Carries | Sr1520 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 35.80344, -79.21128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 101.7 ft (31 m) |
| Max Span | 98.8 ft (30.1 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 310 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370094 |