Sr1953 (closed) over Rocky River
Poor Condition105 years old390 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 1.0 Mi. N. Jct. Sr2155 |
| Carries | Sr1953 (closed) |
| Crosses | Rocky River |
| Coordinates | 35.62364, -79.19939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 360.9 ft (110 m) |
| Max Span | 119.8 ft (36.5 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 396 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1921 (reconstructed 1959) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 390 (2015) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370147 |