Sr2156 over Bear Creek
Fair Condition81 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.5 Mi. N. Jct. Sr2155 |
| Carries | Sr2156 |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 35.63488, -79.21208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.8 ft (49 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 176.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 1959) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370402 |