Sr1010 over Rocky River
Good Condition29 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.8 Mi. N. Jct. Sr2155 |
| Carries | Sr1010 |
| Crosses | Rocky River |
| Coordinates | 35.65943, -79.23943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 310.7 ft (94.7 m) |
| Max Span | 122.7 ft (37.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 937.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370145 |