Us421n over Norfolk Southern Rr
Fair Condition69 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.3 Mi. N. Jct. Sr1007 |
| Carries | Us421n |
| Crosses | Norfolk Southern Rr |
| Coordinates | 35.55851, -79.29205 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.7 ft (37.4 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 355.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370035 |