Sr1332 over Trib. Of Rocky River
Fair Condition73 years old430 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.4 Mi. E. Jct. Sr1004 |
| Carries | Sr1332 |
| Crosses | Trib. Of Rocky River |
| Coordinates | 35.76614, -79.43673 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 120.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 430 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370254 |