Sr1312 over Rocky River
Good Condition47 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.6 Mi. W. Jct. Sr1355 |
| Carries | Sr1312 |
| Crosses | Rocky River |
| Coordinates | 35.78075, -79.46138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 604.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370380 |