Sr1004 over Rocky River
Fair Condition56 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.1 Mi. N. Jct. Sr1316 |
| Carries | Sr1004 |
| Crosses | Rocky River |
| Coordinates | 35.76199, -79.44312 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 748.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370257 |