Sr1362 over Rocky River
Good Condition10 years old530 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 1.0 Mi. S. Jct. Sr1358 |
| Carries | Sr1362 |
| Crosses | Rocky River |
| Coordinates | 35.80230, -79.49290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 254.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 530 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370282 |