Sr1355 over Mud Lick Creek
Fair Condition68 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.2 Mi. N. Jct. Sr1356 |
| Carries | Sr1355 |
| Crosses | Mud Lick Creek |
| Coordinates | 35.79817, -79.46327 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 152.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370383 |