Sr2165 over Landrum Creek
Good Condition21 years old190 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.4 Mi. S. Jct. Sr2166 |
| Carries | Sr2165 |
| Crosses | Landrum Creek |
| Coordinates | 35.70690, -79.29507 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 296.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370325 |