Nc902 over Landrum Creek
Good Condition22 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.3 Mi. E. Jct. Sr1506 |
| Carries | Nc902 |
| Crosses | Landrum Creek |
| Coordinates | 35.68788, -79.27493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.7 ft (37.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 392.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370040 |