Nc902 over Rocky River
Fair Condition33 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.5 Mi.w. Jct. Sr2164 |
| Carries | Nc902 |
| Crosses | Rocky River |
| Coordinates | 35.67892, -79.28993 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 716.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370028 |