Us25 over I-26 Us74
Fair Condition21 years old30,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .2 Mi.n.jct.sr1366 |
| Carries | Us25 |
| Crosses | I-26 Us74 |
| Coordinates | 35.39947, -82.50847 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 327.8 ft (99.9 m) |
| Max Span | 168.0 ft (51.2 m) |
| Deck Width | 93.5 ft (28.5 m) |
| Deck Area | 2847.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,000 (2018) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890181 |