Sr1345 over I26 Us74
Good Condition5 years old6,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .03 Mi.e.jct.sr1365 |
| Carries | Sr1345 |
| Crosses | I26 Us74 |
| Coordinates | 35.40593, -82.51550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 1054.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,200 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890232 |