I-26 Us74 Ebl over Norfolk Southern Rr
Good Condition3 years old27,250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .4 Mi.e.jct.us25 |
| Carries | I-26 Us74 Ebl |
| Crosses | Norfolk Southern Rr |
| Coordinates | 35.39762, -82.50339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Area | 2737.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,250 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890230 |