Sr1525 over I26 Us74
Fair Condition63 years old6,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .05 Mi.w.jct.sr1926 |
| Carries | Sr1525 |
| Crosses | I26 Us74 |
| Coordinates | 35.32850, -82.42985 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 207.7 ft (63.3 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 639.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,200 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890185 |