Old Dana Road over Ut To Devils Fork Creek
Fair Condition96 years old600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .15mi.w.jct.tracy Grove R |
| Carries | Old Dana Road |
| Crosses | Ut To Devils Fork Creek |
| Coordinates | 35.32907, -82.44735 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (1996) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890355 |