Old Dana Road over Devils Fork Creek
Fair Condition66 years old600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .1mi.w.jct.tracy Grove RD |
| Carries | Old Dana Road |
| Crosses | Devils Fork Creek |
| Coordinates | 35.32900, -82.44651 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 75.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (1996) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890350 |