Sr1702 over Reedypatch Creek
Fair Condition48 years old160 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .3 Mi.s.jct.us64 |
| Carries | Sr1702 |
| Crosses | Reedypatch Creek |
| Coordinates | 35.43736, -82.29480 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 254.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890197 |