Us25 over Cane Creek
Good Condition24 years old21,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .45 Mi.n.jct.sr2025 |
| Carries | Us25 |
| Crosses | Cane Creek |
| Coordinates | 35.42205, -82.50416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.7 ft (50.5 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Area | 1227.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,000 (2016) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890216 |