East 7th Ave. over Mud Creek
Good Condition27 years old6,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | 0.5 Mi.s.jct.us64 |
| Carries | East 7th Ave. |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 35.32490, -82.45198 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.8 ft (17 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 209.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,200 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890338 |