Sr1137 over Cutawhiskie Creek
Good Condition8 years old360 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 0.5 Mi. W. Of Jct. Sr1139 |
| Carries | Sr1137 |
| Crosses | Cutawhiskie Creek |
| Coordinates | 36.35444, -77.07274 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 527 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910028 |