Nc11 over Potecasi Creek
Good Condition61 years old4,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 0.1 Mi N Jct Sr1189 |
| Carries | Nc11 |
| Crosses | Potecasi Creek |
| Coordinates | 36.37111, -77.02586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 199.8 ft (60.9 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 621.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,600 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910021 |