Us13n Us158n over Nc45
Good Condition12 years old4,150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 2 Mi. N. Jct. Nc461e |
| Carries | Us13n Us158n |
| Crosses | Nc45 |
| Coordinates | 36.39528, -76.93333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 401.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,150 (2018) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910151 |