Us13n Us158e over Chowan River
Good Condition11 years old3,850 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 0.7 Mi. N. Jct. Us158 |
| Carries | Us13n Us158e |
| Crosses | Chowan River |
| Coordinates | 36.40242, -76.93425 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1120.7 ft (341.6 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 4030.9 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,850 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910153 |