Sr1432 over Rockfish Creek
Good Condition7 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hoke |
| Location | 0.2 Mi.w.jct.sr1422 |
| Carries | Sr1432 |
| Crosses | Rockfish Creek |
| Coordinates | 34.96803, -79.10958 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 466 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000930041 |