Sr1432 over Rockfish Creek
Good Condition7 years old3,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hoke |
| Location | 0.1 Mi.w.jct.sr 1422 |
| Carries | Sr1432 |
| Crosses | Rockfish Creek |
| Coordinates | 34.96840, -79.10911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 280 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,600 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000930042 |