Nc12 over Old Hammock Creek
Good Condition18 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | 4.6 Mi N Jct SR 1333 |
| Carries | Nc12 |
| Crosses | Old Hammock Creek |
| Coordinates | 35.13396, -75.90854 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 119.8 ft (36.5 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 397.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950031 |