Sr1362 over Canal
Fair Condition30 years old50 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | 0.4 Mi. N. Of Sr1347 |
| Carries | Sr1362 |
| Crosses | Canal |
| Coordinates | 35.11844, -75.97461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 137.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1991) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950119 |