Nc45ferry over Pamlico Sound
Fair Condition29 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | S.end Of Nc12 |
| Carries | Nc45ferry |
| Crosses | Pamlico Sound |
| Coordinates | 35.11539, -75.98669 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 174.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950114 |