Us21 over Nc150
Fair Condition31 years old19,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.71 Mi. N. Jct. SR 1100 |
| Carries | Us21 |
| Crosses | Nc150 |
| Coordinates | 35.58901, -80.83791 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 148.0 ft (45.1 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 451 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,000 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970018 |