Sr1100 over I77
Good Condition15 years old34,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.2 Mi.w. Jct. Sr1116 |
| Carries | Sr1100 |
| Crosses | I77 |
| Coordinates | 35.57970, -80.85614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.8 ft (49 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 214.9 ft (65.5 m) |
| Deck Area | 3209.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,000 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970070 |