Nc150 over I77
Fair Condition60 years old35,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.4 Mi. E. Jct. Sr1474 |
| Carries | Nc150 |
| Crosses | I77 |
| Coordinates | 35.59393, -80.85982 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.8 ft (73.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Area | 1695.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,500 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970026 |