Sr1138 over West Branch Rocky River
Good Condition12 years old3,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.4 Mi. E. Jct. Sr2905 |
| Carries | Sr1138 |
| Crosses | West Branch Rocky River |
| Coordinates | 35.51927, -80.81576 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 254.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,700 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970039 |