Sr1102 over I77
Fair Condition17 years old6,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.1 Mi. W. Jct. Sr1104 |
| Carries | Sr1102 |
| Crosses | I77 |
| Coordinates | 35.53067, -80.86219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 300.9 ft (91.7 m) |
| Max Span | 147.0 ft (44.8 m) |
| Deck Width | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Area | 2530.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,700 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970028 |