Sr1136 over W.branch Rocky River
Fair Condition25 years old6,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.7 Mi. E. Jct. Sr1137 |
| Carries | Sr1136 |
| Crosses | W.branch Rocky River |
| Coordinates | 35.53407, -80.82186 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 254.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,500 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970040 |